Září 2014 – Co je nového?

Měsíc září byl již tradičně ve znamení novinek jednotlivých mobilních platforem.

Nejvíce se očekával příchod největšího upgradu operačního systému iOS na verzi iOS 8 a samozřejmě nových typů chytrých telefonů iPhone 6 a 6 Plus. Mimo jiné vydal Apple velmi rychle verzi iOS 8.0.2, která opravila chyby objevené v prvotní verzi.

Nicméně v pozadí nezůstali ani ostatní platformy. Blackberry přišlo se svým novým telefonem s názvem Blackberry Passport, protože má velikost a tvar jako americký pas. Velikost Blackberry Passport je 128mm x 90,1 x 9.3 mm a běží na OS Blackberry 10.3.0. Jde o chytré spojení velké obrazovky a klasické klávesnice, která se dnes drží už jen u značky Blackberry. Navíc se po jeho vydání objevila celá řada pozitivních reakcí a další přibývají.

I společnosti s Androidem chystají velké novinky již tradičně na říjen. Ve světě milovníků Androidu se netrpělivě očekává hned několik zajímavých modelů. Nový „hybrid“ tabletofon Samsung Galaxy Note 4, zařízení pro vytváření virtuální reliaty Gear VR a nesmíme zapomenout na konkurenta iWatch, tedy chytré hodinky Gear S.

V neposlední řadě byla představena další verze Windows již s číslem 10. Proč hovoříme o počítačovém operačním systému v případě telefonů? Důvodem je zcela revoluční myšlenka vytvořit jednotný systém pro počítače, tablety a také telefony. Přestane tak existovat název mobilní platformy Windows Phone. Její oficiální spuštění je očekáváno až v průběhu příštího roku.


Na co byste si měli dát pozor aneb jaká nebezpečí se objevila u jednotlivých platforem

Patrně největší hrozbou, která se objevila, je softwarový vir s názvem Shellshock, který ohrožuje širokou škálu počítačů a napadá programovací jazyk Bash. Shellshock se ukázal jako ještě větší hrozba než samotný heartbleed, který dokázal získat šifrovací klíče a hesla tak, aby je mohl později využít k neviditelnému přístupu do systému, např. pro krádež osobních dat. Shellshock umožňuje získat úplnou kontrolu nad systémem dokonce bez přístupového hesla a uživatelského jména. Využití této náchylnosti je navíc jednoduché a nevyžaduje žádné speciální schopnosti. Nejsnadnější způsob, jak předejít útoku je upgrade systému na vyšší verzi operačního systému, která je již proti viru odolná.

Apple
U Apple se objevilo hned několik chyb, které jsou nebezpečné pro verzi OS Apple iOS 7.1. Její kompletní seznam naleznete v anglické verzi reportu.

Android
Smartphony a tablety, které fungují na dřívější Android verzi než je 4.4 Kitkat mají na svých systémech prohlížeč, který může být nebezpečný. Defaultní prohlížeč může být vstupem pro útočníky na uživatelem autorizovaných stránkách. Jedinou ochranou je přestat používat defaultní prohlížeč, který mají právě verze nižší než 4.4.

Windows Phone
Nová funkcionalita Windows Phone může být nebezpečná

Microsoft přidal novou funkci svému OS Windows Phone. Služba s názvem WiFi Sense obsahuje několik nebezpečných prvků. Nejprve, připojuje se automaticky k dostupným WiFi sítím, dokonce k tém nezabezpečeným bez jakékoli interakce s uživatelem. Navíc sdílí některá osobní data s hotspotem jako je email nebo telefonní číslo. V neposlední řadě umožňuje sdílet heslo ke známým WiFi sítím prostřednictvím Skype kontaktů, přátelů na Facebooku a Outlook kontaktům. To znamená, že kdokoli z této skupiny získává přístup k soukormé nebo firemní síti.

 

Mobility Report 09/2014
Mobility Report 09/2014
Mobility_report_09web-2014.pdf
297.4 KiB