Seeky

Moderní správa firemních zařízení MDM/UEM

Datum vydání

13. 10. 2022

Zajímá vás popisované téma?

kontaktujte nás
Moderní správa firemních zařízení MDM/UEM

Aktuální stav a trendy

Požadavkem většiny firem je poskytovat svým zaměstnancům jednoduchý a uživatelsky přívětivý způsob práce a přístupu na firemní data.

Tento trend výrazně urychlil adopci cloudových nástrojů pro firemní spolupráci, které umožňují snadné sdílení souborů a komunikaci mezi členy týmů. A to odkudkoli na světě a z jakéhokoli zařízení. Navíc bez nutnosti provozu komplexní on‐premise IT infrastruktury, bez složitého připojování a ověřování klientů přes VPN.

Je stále častější, že zaměstnanec má vlastní volbu použití zařízení. Například CYOD (Choose Your Own Device) anebo soukromých zařízení BYOD (Bring Your Own Device). Stejně tak je možné i využití více typů zařízení jedním uživatelem současně. Studie potvrzují, že zaměstnanci jsou při práci efektivnější, pokud používají zařízení podle svých znalostí a preference.

Tyto změny přináší firmám a zaměstnancům vysokou flexibilitu. Ale zároveň přináší řadu bezpečnostních výzev. Zejména jaká budou bezpečnostní pravidla či jak stanovit přístup do cloudu. A samozřejmně jak ochránit firemní data před neautorizovaným přístupem a případným únikem.

A právě zde dnešní Unified Endpoint Management systémy hrají velmi důležitou roli.

Názvy nástrojů pro hromadnou správu zařízení

  • MDM (Mobile Device Management)
  • EMM (Enterprise Mobility Management)
  • UEM (Unified Endpoint Management)

Vývoj systémů MDM, EMM a UEM a rozdíl mezi nimi

Mobile Device Management

Označuje pro správu mobilních zařízení s operačním systémem iOS nebo Android. Technologie v sobě obsahuje nástroje pro jejich konfiguraci a základní zabezpečení. Pomocí MDM jste schopní na všech zařízeních například nastavit zámek pro odemknutí, Wi‐Fi, e‐mailového klienta a nainstalovat aplikace.

Enterprise mobility management

Je další evolucí správy zařízení, kde MDM je základním stavebním kamenem. Kromě toho však obsahuje nástroje pro zabezpečení firemních aplikací MAM (Mobile Application Management) a nástroje pro správu dokumentů a zabezpečení přístupu na firemní zdroje MCM (Mobile Content Management). Typicky EMM systémy umožňují zabezpečení firemních dat pomocí šifrovaného kontejneru. K dispozici jsou bezpečnostní brány pro přístup na interní webové stránky či síťová úložiště. Díky úzké integraci je možné v reálném čase povolit či zablokovat přístup na základě stavu spravovaného zařízení v MDM.

Unified endpoint management

UEM systémy pak představují další stupeň, rozšiřující možnosti správy na všechna firemní zařízení. Tedy nejenom mobilní platformy, ale i na desktop systémy a IoT řešení. Díky modernímu API ve většině současných operačních systémů je tak možné z jedné admin konzole jednotně spravovat všechna firemní zařízení, a to kdekoli na světě.

To je velká výhoda oproti tradičním způsobům správy počítačů s OS Windows pomocí Active Directory Group Policies (GPo). Případně s nástroji typu Microsoft SCCM / ConfigMg (System Center Configuration Manager). Ty byly navrženy pro správu stanic a serverů v rámci lokální sítě (LAN) a nejsou tak vhodné pro správu zařízení mimo síťový perimetr. O adopci moderního managementu Windows 10/11 se začíná zajímat mnoho společností.

Dnes již prakticky na trhu neexistuje čistě MDM nástroj a většina řešení nabízí EMM funkcionalitu. Lídři trhu jako Microsoft, VMware, Soti nebo Ivanti poskytují komplexní řešení v oblasti jednotné správy – Unified Endpoint Management.

Kromě toho si velmi silnou pozici drží např. Jamf coby specializovaný nástroj pro správu Apple zařízení. Nebo například Soti je velmi silné v oblasti správy odolných (rugged) Android zařízení, hojně používaných např. v logistice.

Moderní bezpečnostní koncept

Vraťme se teď k potřebám firem, adopci cloudových technologií a bezpečnostním aspektům.

S přechodem do cloudu nelze opomenout bezpečnostní opatření.

Na začátku by si každá firma měla položit otázku, zda chce opravdu umožnit nekontrolovaný přístup na firemní data. Bez ohledu na to, zda dané zařízení splňuje alespoň základní bezpečnostní požadavky.

  • Co když ho uživatel ztratí a nebude mít nastavený zámek zařízení nebo nebude šifrováno
  • Co když používá zastaralý operační systém se známými zranitelnostmi?
  • Lze považovat firemní počítač přistupující z internetu za bezpečný, když se dlouhodobě pohybuje mimo firmu?

Právě z těchto důvodů vstupují do popředí moderní bezpečnostní koncepty. Klasická ochrana síťovým perimetrem s cloudem nefunguje a není snadné rozlišit, který přístup je či není bezpečný.

Základní premisou tzv. Zero trust konceptu je „nikomu nevěř, vždy ověřuj“.

Díky úzké integraci systémů pro IAS (správu identity), UEM a XDR (rozšířená detekce a reakce) je možné v reálném čase vyhodnotit přístup uživatele z daného zařízení. A to ke konkrétní aplikaci. A následně přístup buď povolit, případně zablokovat.

Unified endpoint management (UEM) je klíčovým systémem pro moderní správu a vyhodnocení důvěryhodnosti zařízení.

Další články

Digitálními technologiemi žijeme. A proto o nich i píšeme.

Nejnovější články
Další články
1/10

Nebo se nám ozvěte napřímo

Martina Plisková

Martina Plisková

office koordinátorka

Kontaktujte nás

Vyplňte náš formulář, ozveme se vám do několika dnů s návrhem nezávazné konzultace.