Co nového přináší Android Lollipop verze 5.0 pro firemní mobilitu?

Jaké změny přináší nejnovější upgrade operačního systému Android v oblasti firemní mobility?

Dlouho očekávaný release systému Android řeší velký problém, se kterým se Android potýkal již dlouho. A to je problém se zabezpečením tak roztříštěné platformy jako je Android.

Hlavním cílem OS Android verze 5.0 je se s tímto problémem efektivně vypořádat a podpořit tak důvěru v bezpečnost této mobilní platformy. A je třeba říci, že se povedlo vyřešit všechny největší problémy, na které jsme tak dlouho naráželi.

Vylepšení pro EMM

Google uvedl celou škálu nových API, které umožňují výrobcům EMM snadněji integrovat Android do jejich služeb. Díky nim může administrátor snadněji specifikovat a kontrolovat, které aplikace a dokumenty budou uživateli zpřístupněny skrz pracovní prostor Android Work.

Oddělení osobního a pracovního prostoru – Android Work

Toto řešení je softwarovou implementací řešení společnosti Samsung. Podle vzoru Samsung Knox jde nyní na Androidu vytvořit bezpečný pracovní kontejner, tedy prostor, kde budou uložena všechny data.

Nové UX – Material Design

V rámci nové politiky dochází k sjednocení uživatelského rozhraní a díky tomu k vylepšení uživatelské interakce na všech android zařízeních. Material design postihuje vzhled všech aplikací napříč různými Android zařízeními. Umožňuje také snadnější práci s aplikacemi a to především vývojářům aplikací. Díky tomu jednoduše nadefinují vzhled aplikací a materiál design zaručí jeho jednotnost napříč zařízeními.

Posílení bezpečnosti

Přidání hned několika nových bezpečnostních prvků pomohlo podpořit bezpečnost operačního systému Androidu:

  • Posílení operačního systému Linux – SE Linux

SELinux zabezpečuje, že k aplikacím a datům mají přístup jen aplikace, které přístup mít mají, čímž se posiluje ochrana před malwarem a dalšími útoky na OS.

  • Defaultní šifrování zařízení

U nových zařízení s Lollipop systémem budou zařízení automaticky zašifrována. Uživatelé, kteří upgradují na vyšší verzi OS musí toto automatické šifrování sami spustit.

  • Android Smart Lock

Ochranu heslem je nyní možné odemknout také přes Bluetooth pomocí spárovaných zařízení jako jsou smartwatch, při propojení s automobilem nebo pomocí NFC. Android Smart Lock také vylepšuje odemykání zařízení pomocí obličeje. Obličej není rozeznáván staticky, ale je analyzován průběžně, takže v případě, že telefon vezme do ruky cizí osoba, dojde k jeho uzamčení.

Jedno zařízení, více uživatelů

Jde patrně o největší výhodu, kterou má Android oproti Applu v oblasti mobility. Android Lollipop totiž umožňuje používání jednoho zařízení více uživateli. To znamená, že firemní telefony a tablety může nyní používat více zaměstnanců. Každý se do zařízení přihlásí pod svými přihlašovacími údaji a zařízení mu zobrazí pouze jeho nastavení. Nová verze Androidu dokonce umožňuje mít tzv. Guest user, to znamená hosta na zařízení, např. kolegu, který si zařízení pouze vypůjčí. V takovém případě se uživatel dostane do speciálního rozhraní, kde je přesně nastaveno, co může na zařízení dělat, a nemůže se tak dostat k žádným osobním údajům ostatních uživatelů.

Zablokování aplikace

Nově umožňuje Android L, stejně jako již používá iOS, zablokování aplikace. To zabrání uživateli, aby mohl opustit nebo přeskočit do jiné aplikace.

Centrální upgrade systému Android přes služby Google Play

Google dále učinil krok vůči další výrazné bariéře Androidu a tou je roztříštěnost platformy. Důležitým krokem bylo rozhodnutí Googlu převzít kontrolu nad updaty základních částí OS. Google bude nově distribuovat klíčové updaty všem uživatelům Android přes Google Play a Google Play Services. Tím způsobí, že nejdůležitější bezpečnostní updaty OS nezaberou týdny nebo měsíce než budou dostupné pro všechna Android zařízení. Místo toho bude většina z nich dostupná pomocí OTA- tedy pomocí internetového připojení. Tak se zajistí, že uživatelé dostanou všechny kritické updaty v podstatě okamžitě. Toto rozhodnutí vede ke zvýšení konzistence a stability OS bez ohledu na výrobce hardware.

Další vylepšení OS:

  • Factory reset Protection (Kill Switch)
  • Brute-Force Password Attack Protection

Vložit komentář

Váše emailová adresa nebude publikována. Povinná pole jsou vyznačena *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ochrana před spamem *